Przejdź do treści

Jak stosować opatrunek na popękane brodawki?

Kiedy problem popękanych brodawek staje się poważny, a mimo podjętych działań rany się nie goją, może zaistnieć konieczność opatrzenia ran. Warto przyjrzeć możliwościom, tak by problem popękanych brodawek został szybko zażegnany. Czy zawsze użycie opatrunku jest najlepszym rozwiązaniem?

Stosowanie opatrunku na popękane brodawki

opatrunek na popękane brodawkiKiedy nie radzimy sobie domowymi sposobami z pękającymi brodawkami w wyniku karmienia piersią, warto zasięgnąć porady specjalisty – lekarza albo doradcy laktacyjnego. Z dużym prawdopodobieństwem poradzą oni zastosować opatrunek na popękane brodawki, jak również specjalistyczne maści czy w najtrudniejszych przypadkach leki. Nie powinien być to jednak zwykły opatrunek, ponieważ taki może pogorszyć sytuację. Skuteczne opatrzenie piersi powinno być przewiewne i oddychające. Ważne też, by wszelakie środki zawarte w opatrunku były bezpieczne dla dziecka, gdyż bez względu na stopień higieny nieuniknionym jest, że dostaną się one do ust dziecka. No właśnie – wysokiej klasy specjalistyczne opatrunki powinny umożliwiać kontynuowanie karmienia nawet w trakcie leczenia. Bardzo ważnym aspektem jest też wygoda użytkowania oraz możliwość szybkiego ściągnięcia i założenia opatrunku. Dalej nawet przy stosowaniu opatrunków z substancjami czynnymi warto dbać o odpowiednią higienę piersi oraz stosować smarowanie własnym mlekiem bolesnych miejsc wraz z dodatkowym wietrzeniem ran, gdyż te czynności zawsze przyspieszają proces gojenia.

Popękane brodawki to problem bardzo bolesny, zaś niewłaściwe postępowanie  w jego leczeniu może pogorszyć sytuację. W skrajnych przypadkach może rozwinąć się infekcja uniemożliwiająca kontynuowanie naturalnego karmienia. Dlatego właśnie ważne jest szybkie i skuteczne działanie, w którym może pomóc właściwy opatrunek.