Przejdź do treści

Jak działają enkodery przyrostowe?

Budowa wielu urządzeń przemysłowych to nie tylko proste systemy mechaniczne, siłowniki i pompy, ale często to sieć skomplikowanych czujników, która pozwala nam na lepszą kontrolę. Szczególnie w maszynach numerycznych, czyli takich, które sterowane są za pomocą odpowiednich kontrolerów oraz komputera, czujniki odgrywają odpowiednią i bardzo dużą rolę.

Jakie rodzaje enkoderów inkrementalnych są obecnie wykorzystywane?

przyrostowy inkrementalny enkoderZe wszystkich stosowanych czujników, szczególnie ważne są odpowiednie enkodery, które potrafią wskazać nam położenie niektórych elementów oraz rodzaj ich pracy. Dowiedzmy się zatem więcej na temat tego, jak one działają oraz jakie rodzaje możemy wyróżnić. Szczególnie ciekawe jest zastosowanie enkoderów przyrostowych, które są w stanie konwertować ruch obrotowy elementów maszyny na impulsy elektryczne. Dzięki temu, jeżeli posiadamy odpowiednie zastosowanie dla takich działań, będziemy w stanie skutecznie poprawić jakość pracy posiadanego przez nas urządzenia. Jeżeli interesuje nas przyrostowy inkrementalny enkoder to warto dowiedzieć się, jak działa. Im większa będzie rozdzielczość takiego urządzenia, tym większa będzie też jego precyzja dotycząca pomiarów. Chodzi tutaj o ilość impulsów elektrycznych, które jest w stanie wygenerować takie urządzenie na jeden pełny obrót ruchomego elementu, który jest przez niego kontrolowany i nadzorowany.

Mając w maszynie tego typu urządzenia, będziemy w stanie bardzo skutecznie zrealizować zadania, jakie mogą pojawić się, gdy tylko uda się nam skutecznie zająć wszystkimi kwestiami technicznymi. Takie odpowiednie czujniki elektroniczne są w stanie ustalać pozycję bezwzględną urządzenia, jeżeli tylko są do tego przystosowane. Mogą kontrolować zarówno ruch liniowy, jak i obrotowy.