Przejdź do treści

Inwestycja w ogród zimowy

Pierwsze ogrody zimowe pojawiły się wiele lat temu i były one najczęściej dodatkiem w luksusowych rezydencjach. Dziś stały się na tyle popularne i też tak dużo jest ich modeli, że każdy właściciel domu jednorodzinnego może go mieć.

Jak wygląda ogród zimowy?

przytulne mieszkalne zimowe ogrodyW wielu katalogach branżowych można znaleźć atrakcyjne oranżerie, które połączone są z domem, tworząc dodatkową przestrzeń mieszkalną. To to bardzo praktyczne rozwiązania konstrukcyjne, które wpływają na obniżenie bilansu energetycznego budynku. Przeważnie są to zamknięte przestrzenie, których konstrukcja składa się z drewnianych lub stalowych belek, pomiędzy którymi przestrzeń jest wypełniona szkłem o odpowiednich parametrach technicznych. Przytulne mieszkalne zimowe ogrody mogą służyć jako miejsce do relaksu, gdzie ustawia się fotele, stół, kwiaty i stawia lampiony, domowa siłownia z widokiem na teren otaczający dom czy nawet jako szklarnia. Jest po przeszklony pawilon, który nagrzewając się od słońca, tworzy swoistego rodzaju bufor ciepła, który zimą może chronić wnętrze przed chłodem. Jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie w ogrodzie ogrzewania podłogowego, to bez problemu będzie można z niego korzystać przez cały rok, ciesząc się dowolną temperaturą. Jeżeli będziemy planowali korzystać z ogrodu zimowego przez cały rok, to najlepiej już na etapie projektu zadecydować na zainstalowaniu ogrzewania i specjalnej grubości szyb, gdyż będzie to znacznie tańsze rozwiązanie niż wykonywanie zmian w trakcie korzystani z niego.

Jak widać, ogród zimowy może mieć wiele zalet, które sprawiają, że coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się je wybudować. Ten rodzaj oranżerii sprawdzi się także w domku letniskowym czy obiekcie gastronomicznym, jako miejsce dla klientów.