Przejdź do treści

Informacje o zakładaniu spółek

Każdego dnia powstaje jakaś nowa firma. Właściwie w każdej branży jest bardzo duża konkurencja. Mimo tego ludzie coraz chętniej chcą prowadzić swój własny biznes. Faktem jest, że procedury dotyczące zakładania firmy zostały znacznie uproszczone. Czy jednak każdy może prowadzić swoją własną działalność i jaka powinna być jej forma?

Kiedy warto założyć spółkę?

zakładanie spółekMożemy zauważyć, że niemalże wszystkie większe przedsiębiorstwa zaraz za swoją nazwą posiadają różne skróty. Najczęściej spotkać możemy sp. z o.o, czyli spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Jednak sporo jest także spółek jawnych, komandytowych, partnerskich czy akcyjnych. Z pewnością różnią się one od siebie pod kilkoma względami. Dlaczego najchętniej zakładane są spółki z o.o? Taka forma chroni prywatny majątek założycieli w razie ewentualnych problemów finansowych firmy. Właśnie z tego powodu część osób decyduje się zakładanie spółek. Nawet działalność jednoosobowa może zostać przekształcona w taką spółkę. Jednak pamiętać należy o tym, że aby spółka mogła legalnie funkcjonować, trzeba najpierw spisać umowę u notariusza w formie aktu notarialnego. Trzeba również zgromadzić kapitał początkowy w wysokości pięciu tysięcy złotych. Jeśli nie mamy takiej kwoty, możemy wejść w spółkę z kimś, kto posiada taka sumę. W umowie należy umieścić tez informację o tym, jakie udziały w spółce mają konkretni partnerzy. Trzeba także uzyskać wpis do KRS-u. Mamy na to pół roku, więc z pewnością zdążymy załatwić wszystkie niezbędne sprawy. Ważne jest także to, aby poinformować urząd skarbowy o wybranej formie opodatkowania. Nie należy o tym absolutnie zapomnieć. Jeśli spełnimy wszystkie powyższe wymagania, będziemy mogli rozpocząć naszą działalność.

Jeśli chcemy prowadzić firmę i jednocześnie chcemy zabezpieczyć swój prywatny majątek, możemy założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Dzięki temu w razie jakichkolwiek problemów nie stracimy swojej własności. Jest to z pewnością bardzo dobre rozwiązanie, które jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem na przyszłość Jeśli chcemy, możemy prowadzić spółkę razem ze wspólnikiem lub w formie jednoosobowej.