Przejdź do treści

Ile kosztuje badanie w kierunku boreliozy?

Punkty diagnostyczne znajdują się w całym kraju i mogą z nich korzystać wszyscy zainteresowani. Prowadzą one badania okresowe, specjalistyczne oraz na zamówienie. Między innymi wykonamy w nich badanie w kierunku boreliozy.

Jak wyglądają badania na boreliozę?

borelioza badanie cenaZ kleszczami trzeba być bardzo uważnym, gdyż nigdy nie wiadomo, który jest nosicielem boreliozy. Jest to choroba wieloukladowa, którą wywołują bakterie, dlatego też leczona jest za pomocą antybiotyków. Statystyki mówią, że jest skuteczna u około dziewięćdziesięciu procent pacjentów. Jednakże warunkiem koniecznym jest wczesna diagnoza choroby i szybkie rozpoczęcie leczenia. Trzema pamiętać, że borelioza może się rozwijać w organizmie przez wiele miesięcy i nie dawać żadnych oznak, dlatego też jej rozpoznanie bywa trudne. Dotychczasową wiedzą na temat przebiegu tejże choroby mówi, że tylko u około trzydziestu procent osób występują książkowe objawy takie jak rumień w miejscu ukąszenia, wysypka czy inne zmiany skórne. W pozostałych przypadkach, choroba przebiega niemalże bezobjawowo do czasu, kiedy nie nastąpi kulminacja. Jeżeli dotyczy nas borelioza badanie cena jego wynosi około sto czterdzieści złotych w dowolnym punkcie diagnostycznym. Jednakże można je również wykonać bezpłatnie, pod warunkiem, że mamy skierowanie na nie od lekarza. Dzięki temu, koszt badania będzie refundowany z Narodowego Funduszu Zdrowiała. Z takiej możliwości, każdego roku korzysta nawet kilkanaście tysięcy ludzi, których ukąsił kleszcz.

Istnieje jeszcze inny sposób na sprawdzenie, czy nie nie doszło do zakażenia. Jest to specjalny test do kupienia w aptece, który można samodzielnie wykonać w domu. Jego koszt to zaledwie czterdzieści – pięćdziesiąt złotych, czyli znacznie mniej niż badanie w punkcie diagnostycznym.