Przejdź do treści

Ile czasu zajmuje naprawa linii energetycznych?

linie energetyczne

Nasza cywilizacja jest uzależniona od dostępu do energii elektrycznej, która jest niezbędna w każdej dziedzinie życia. Nawet niewielka przerwa w dostawie energii bywa sporym utrudnieniem, dlatego ważne jest jak najszybsze naprawienie linii. Najczęstszymi przyczynami awarii są:linie energetyczne zimą

  • zerwanie linii w czasie wichury, np. przez przewracające się drzewa czy spadające gałęzie,
  • kradzież kabli,
  • zerwanie kabli w czasie silnych mrozów, ponieważ w bardzo niskiej temperaturze przewody mocno się kurczą

Do napraw często potrzebny jest specjalistyczny sprzęt oraz metoda bezpiecznego dostania się na odpowiednią wysokość – zwykła drabina jest zbyt ryzykowna, dlatego do napraw wykorzystywane są przede wszystkim podnośniki koszowe, a czasem również helikoptery. Dzięki nim możliwe jest dokonanie napraw nawet na bardzo trudnym terenie.

podnośnik koszowy Zależnie od miejsca awarii (które czasem trudno dokładnie zlokalizować) naprawa może zająć od kilku do kilkunastu godzin. Należy wziąć pod uwagę czas potrzebny na sprowadzenie sprzętu i wykwalifikowanych pracowników, zlokalizowanie miejsca, które wymaga naprawy, konieczność naprawy w pierwszej kolejności linii doprowadzających energię do takich miejsc jak np. szpitale, a także możliwość, że uszkodzeniu uległo wiele linii, dlatego niemożliwe jest naprawienie wszystkich równocześnie. Czasem konieczne jest również przycięcie gałęzi czy usunięcie utrudniających przejazd powalonych drzew. Poważną przeszkodą bywają także same warunki atmosferyczne, które są najczęstszą przyczyną awarii: silny wiatr, burza czy głębokie zaspy utrudniają dostanie się na miejsce i wykonywanie niezbędnych prac.