Przejdź do treści

Galwanizacja metalami szlachetnymi

posrebrzana biżuteria

Galwanizacja, czyli proces pokrywania przedmiotów warstwą metalu, ma spore znaczenie nie posrebrzana biżuteriatylko ze względu na lepsze właściwości techniczne galwanizowanych powierzchni, ale także ze względu na ich walory estetyczne. Stąd zdecydowana większość metali wykorzystywanych w galwanizacji, poza tworzeniem powłok typowo technicznych i ochronnych, stosowana jest też do tworzenia powłok dekoracyjnych. Szczególne miejsce w tej grupie zajmują metale szlachetne: srebro i złoto.

Srebro i złoto od tysiącleci były cenione jako materiał na biżuterię i przedmioty luksusowe, jednak wraz z rozwojem nauki doceniono też ich odporność na korozję i wiele środków chemicznych, znakomite przewodnictwo cieplne i elektryczne złocenieoraz przewodność stykową. Różne sposoby osadzania tych metali na powierzchni przedmiotów mają pewien wpływ na ich późniejsze właściwości techniczne.

Srebrzenie i złocenie pozostaje jednak ważne także przy tworzeniu biżuterii oraz przedmiotów dekoracyjnych i do użytku domowego. Dzięki galwanizacji każdego stać na posiadanie przedmiotów o wysokich walorach estetycznych, wyglądających jak wykonane w całości ze szlachetnego metalu. Nawet niewielki dodatek złota czy srebra nadaje przedmiotom elegancji i klasy, ale nie podnosi znacząco ich ceny – stąd tak duża popularność przedmiotów pozłacanych i, szczególnie, posrebrzanych.

  srebrzenie

pozłacana porcelana