Przejdź do treści

Folia do bel sianokiszonki

 

Sianokiszonka jest podstawową paszą objętościową dla bydła, dlatego każdy rolnik zajmujący się hodowlą tych zwierząt powinien posiadać jej odpowiedni zapas, który wystarczy mu na cały rok. Ilość potrzebnych balotów można łatwo obliczyć i na tej podstawie mieć pewność, czy zapasy są odpowiednie czy też nie.

Rodzaje folii do owijania balotów

folia do balotówNa jakość sianokiszonki mają wpływ dwa podstawowe czynniki: jakość traw i ziół, użytych do ich produkcji, a także rodzaj folii zastosowanej do owinięcia balotów. Łąki należy obsiewać takimi mieszankami, które będą zwierzętom smakować i posiadać odpowiednie właściwości. Nie zawsze jest to łatwe i efekty widać, kiedy zwierzęta mniej chętnie pobierają taką paszę. Drugi czynniki, to znaczy folię, jest łatwiej kontrolować. Konieczne jest stosowanie takiej folii, która pozwoli dokładnie, bez żadnych szczelin i przerw, pokryć balot kiszonki. Jest to niezbędne, aby mogło dojść do procesu kiszenia; jeśli w folii istnieją dziury, balot będzie się psuć. Odpowiednia folia do balotów powinna być więc wytrzymała i rozciągliwa, dobra do pokrycia nieregularniej bryły beli, i której nie rozedrze bardziej twarda trawa czy zagubiona gałązka. Na rynku można kupić różne rodzaje folii, także ze względu na kolor. Przeważnie stosuje się folię białą do balotów robionych z pierwszego pokosu, zieloną z następnego, a czarną do ostatniego. Ma to związek ze słońcem i ciepłem potrzebnym do prawidłowego zakiszenia trawy w balotach.

Bele z pierwszego pokosu będą miały pod dostatkiem słońca przez całe lato i jesień, a te wyprodukowane jako ostatnie w roku będą kisić się w chłodniejszym, mniej słonecznym okresie roku. Zastosowanie czarnej folii pozwala na lepsze ogrzanie zawartości beli i przyspiesza zachodzące w niej procesy.