Przejdź do treści

Elektryczne platformy do przewozu ciężkich towarów

W miejscach w których zwykłe wózki elektryczne czy ręczne nie są wystarczająco ładowne stosuje się platformy transportowe, posiadające własny napęd elektryczny o dużej mocy. Są pozornie podobne do wózków paletowych, choć mogą mieć odmienne zastosowanie i funkcjonować nieco odmiennie.

Elektryczny wózek platformowy do przewozu ładunków

elektryczna platforma transportowaPlatformowe wózki transportowe są do siebie dość podobne, i różnią się zazwyczaj wyłącznie wielkością. Mała elektryczna platforma transportowa może mieć co najwyżej metr szerokości i służyć do przewożenia niewielkich, aczkolwiek bardzo ciężkich towarów, części maszyn czy podobnych. Największe platformy mają rozmiary naczep samochodowych i ładowność mogącą przekraczać nawet dziesięć ton, aczkolwiek takie platformy wykorzystywane są bardzo rzadko, i jedynie do specjalistycznych zadań. Mniejsze platformy są natomiast wykorzystywane dość często, zwłaszcza w magazynach przemysłowych i największych marketach budowlanych, gdzie funkcjonują jako swego rodzaju zamiennik wózków widłowych. Dzięki wysokiej pojemności, platformy mogą być używane do przewozu ciężkiego ładunku, a ich powierzchnia znacznie ułatwia załadunek towaru w sposób bezpieczny, co nie zawsze możliwe jest przy ładowaniu palet. Niektóre takie platformy posiadają nawet podnośniki, ułatwiające ekipom samochodów ciężarowych przełożenie ładunku do przestrzeni transportowej samochodu.

Są one sterowane elektrycznie, w ten sam sposób w jaki steruje się wózkami elektrycznymi, i wymagają podobnych uprawnień by mogły być używane przez pracowników. Platformy transportowe są coraz częściej wprowadzane do użytku w największych sklepach, toteż stają się powoli coraz bardziej rozpoznawalnym elementem wyposażenia, rozpowszechniającym się wszędzie tam gdzie potrzebne jest narzędzie o dużej ładowności.