Przejdź do treści

Ekologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków – co trzeba wiedzieć?

przydomowa oczyszczalnia ścieków

W ostatnich latach w Polsce może zauważyć przyrost budowy domów jednorodzinnych. Coraz więcej młodych małżeństw decyduje się bowiem na sprzedaż mieszkania i budowę domu na obrzeżach miast.

Ekologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków mało popularna

przydomowa oczyszczalnia ściekówW wielu takich miejscach kanalizacja sanitarna nie jest jeszcze pociągnięta w związku z tym trzeba podjąć decyzje jakie rozwiązanie przyjąć do odprowadzania ścieków. Jak na razie ekologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków należy do mało popularnych, a wciąż największym zainteresowaniem cieszą się zwykłe, wkopywane w ziemię szamba. Do najpopularniejszych należą te wybudowane z betonowych pierścieni. Niestety takie rozwiązanie jest bardzo pracochłonne, a w dodatku często zdarza się, że nie jest zbiornik szczelny dostatecznie i nieczystości uwalniane są do gleby co powoduje wielkie zagrożenie, nie tylko dla środowiska, ale także dla mieszkańców domostwa. Gdyż ścieki mogą zanieczyścić wodę gruntową i spowodować zagrożenie biologiczne. Dlatego właśnie szambo powinno być w stu procentach szczelne. Z pewnością pełną szczelność zapewni nam szambo plastikowe, wykonane z żywic poliestrowych, a także włókien szklanych. Ponad to istotne jest również by szambo było trwałe i odporne na kwasy i środki chemiczne. Dzięki temu posłuży nam znacznie dłużej i nie będziemy musieli za kilka lat rozkopywać całego ogródka by wykopać szambo.

Co dla niektórych na pewno istotne będzie, aby szambo było również tanie. Inwestując w szambo plastikowe z pewnością możemy na to liczyć, gdyż jego nieduża masa i jednoelementowa kontraktacja gwarantuje niższe koszty transportu.