Przejdź do treści

Diagnozowanie krótkowzroczności w gabinecie okulistycznym

Warto od czasu do czasu badać swój wzrok. Każdy kto zauważa, że z jego wzrokiem jest coś nie tak, powinien jak najszybciej udać się do gabinetu okulistycznego. Można skorzystać z porad okulisty prywatnie oraz w ramach NFZ.

Rodzaje miopii: osiowa, krzywiznowa i refrakcyjna

badanie wzroku - BydgoszczDo najlepszych specjalistów kolejki są długie, dlatego należy zapisywać się na wizyty jak najszybciej. Okuliści najczęściej diagnozują podstawowe wady wzroku. Do takich wad należą: krótkowzroczność i dalekowzroczność. Pierwsza wada czyli krótkowzroczność dotyczy przede wszystkim osób młodych. Polega ona na tym, że pacjent nie widzi dobrze przedmiotów, które znajdują się w oddali. W oku znajduje się układ optyczny. Jeśli ten układ nieprawidłowo skupia promienie świetlne, to dochodzi do miopii, czyli właśnie krótkowzroczności. Jest to schorzenie bardzo popularne. Na szczęście krótkowzroczność można łatwo korygować. Najpierw potrzebne jest jednak badanie wzroku – Bydgoszcz, które pozwoli ustalić, jaka dokładnie jest wada wzroku. Wiadomo, że krótkowzroczność można podzielić na kilka rodzajów. Najczęściej diagnozowana jest krótkowzroczność osiowa. Polega ona na tym, że gałka oczna jest po prostu za długa i dochodzi do nieprawidłowego skupiania światła w układzie optycznym. Zbyt długa oś gałki ocznej pojawia się przede wszystkim w okresie dojrzewania. U kobiet pojawia się ona szybciej niż u mężczyzn. Łatwe jest korygowanie tej wady i pacjenci mają do wyboru noszenie okularów lub soczewek korekcyjnych.

Możliwe jest również poddanie się zabiegowi korekcji laserowej wzroku. Pozostałe typy krótkowzroczności to krótkowzroczność krzywiznowa oraz krótkowzroczność refrakcyjna. Ten ostatni typ występuje zazwyczaj z przyczyn chorób współistniejących. Najczęściej do takich chorób należą cukrzyca albo zaćma jądrowa u starszych osób.