Przejdź do treści

Dezynsekcja – jakie są metody?

Dezynsekcją nazywamy zwalczanie szkodników (owadów latających, biegających i chrząszczy magazynowych) będących w żywności. W ramach tej metody usuwane są również roztocza i larwy. Jest to przydatne, gdyż dzięki temu mamy pewność, że życie w mieszkaniu sprzyja zdrowiu, a żywność jest świeża.

Jakie rozróżniamy metody dezynsekcji?

Dezynsekcja ŁódźPierwszą i najpopularniejszą metodą dezynsekcji jest metoda chemiczna, zawsze przeprowadzana w obecności co najmniej dwóch specjalistów. Dezynsekcja chemiczna jest dość trudna i wykonana jest zawsze przez osoby odpowiednio przeszkolone. Po zastosowaniu środków chemicznych konieczne jest długie wietrzenie pomieszczeń, a następnie odświeżanie mieszkania specjalnymi preparatami. Dezynsekcja Łódź – nie należy wykonywać jej samodzielnie domowymi sposobami – z pewnością takie działanie nie przyniesie pożądanych rezultatów. Przy zabiegu trzeba chronić oczy, skórę oraz paznokcie. Drugą stosowaną metodą jest metoda biotechnologiczna. Polega na użyciu specjalnego promieniowania mającego na celu wyczyszczenie pomieszczenia. Owady i larwy łapie się również w siatki i pułapki wypełnione klejem i środkiem usypiającym. Ta metoda skutkuje pozbyciem się niechcianych owadów, jednak w wolniejszym tempie niż przy pozostałych metodach. Ostatnia już metoda to dezynsekcja fizyczna, która trwać może tygodniami. Wynika to z faktu, że osoby ją przeprowadzające mają za zadanie złapać wszystkie owady, zutylizować i sprawdzić dlaczego pojawiły się w danym mieszkaniu.

Przyczyną występowania owadów wśród żywności najczęściej jest brak wietrzenia w domu oraz rzadkie sprzątanie połączone z myciem wszystkich szafek i opróżnianiem zapasów. Pamiętajmy zatem o codziennych porządkach, a przynajmniej raz na tydzień organizujmy sprzątanie całego mieszkania.