Przejdź do treści

Czym są kompozyty stomatologiczne?

Bardzo często, choćbyśmy dbali o nasze zęby najlepiej na świecie, prędzej czy później dochodzi do powstania mniejszego lub większego ubytku. Czasami będzie on spowodowany powstaniem próchnicy w zębie, innym zaś razem będzie powiązany z uszkodzeniem mechanicznym, kiedy, np. ząb nam się ukruszy. Warto mieć jednak świadomość tego, że niezależnie od rodzaju uszkodzenia, zawsze stomatolog dysponuje odpowiednimi możliwościami w zakresie jego uzupełnienia.

Rodzaje kompozytów stomatologicznych

kompozyty stomatologiczneDo uzupełnienia ubytków w zębach najczęściej wykorzystuje się kompozyty stomatologiczne, które realizowane są z uwzględnieniem różnych składników, dzięki czemu charakteryzują się one dość zróżnicowanymi właściwościami. Z tego też powodu w zależności od okoliczności stomatolog może zdecydować na wykorzystanie odpowiednio dopasowanego kompozytu do potrzeb pacjenta. W zależności od składników, które znajdują się w produkcie może być konieczne zastosowanie odpowiedniej metody nakładania kompozytu, a także jego utrwalania. Każdorazowo kompozyt stomatologiczny musi zostać utwardzony, ale w zależności od rodzaju kompozytu konieczne może być dobranie odpowiedniej metody utwardzania. Rodzaj kompozytu, który zastosujemy najczęściej jest powiązany z jego wytrzymałością i niezawodnością. Jeśli zastosowany zostanie kompozyt o wyższej wytrzymałości, możemy mieć pewność, że przez dłuższy czas będzie on cechował się odpowiednią funkcjonalnością i nie będziemy musieli go wymieniać.

Jak łatwo się domyślić, im lepszy kompozyt chcemy zakupić, tym wyższą cenę musimy za niego zapłacić. Jednocześnie oznacza to zwykle, że koszt realizacji usługi tego typu będzie dla klienta odpowiednio wyższy. Warto więc w gabinecie posiadać kompozyty różnego typu, by móc zaoferować klientom jak najszerszą ofertę usług dopasowanych do potrzeb.