Przejdź do treści

Czym karmimy naszego kota?

Duża część społeczeństwa w swoim domu posiada przynajmniej jednego kota. Większość z nich najczęściej sięga po karmę, która jest ogólnodostępna, a dodatkowo reklamowana w telewizji. W naszej świadomości pokutuje bowiem myśl, iż jeśli coś jest reklamowane w telewizji, musi być dobre. W przypadku karmy dla kotów nie jest to niestety ze sobą równoznaczne.

Dobra karma dla kota, czyli jaka?

bezzbożowa karma dla kotaKoty zaliczają się do kręgu drapieżników, o czym przekonał się doskonale każdy, kogo pupil wychodzi na zewnątrz, przynosząc od czasu do czasu mięsne zdobycze. Z tego też względu, ich potrzeby żywieniowe oparte są na mięsie. Okazuje się jednak, że popularnie proponowane nam karmy dla kotów, najczęściej zaledwie w kilku procentach składają się z produktów pochodzenia odzwierzęcego, czyli z mięsa. Zdecydowana większość składników to zboża. Koty zaś zdecydowanie nie powinny ich spożywać. Dlaczego? Ponieważ ich układ trawienny nie ma odpowiednich właściwości, które pomagałyby w tego typu procesie. Z tego też względu szczególnie polecana jest bezzbożowa karma dla kota, która pozbawiona jest składników mogących w negatywny sposób odbić się na zdrowiu naszego zwierzaka. Na dowód na to, że organizm kota nie jest przystosowany do trawienia roślin i wszelkich produktów związanych z roślinami, powołam się na sytuację, którą też zna pewnie większość właścicieli kotów wychodzących. Nasze koty w równie słabym stopniu trawią wszelkie zboża, co trawę zjedzoną na podwórku, czyli wcale.

Jeśli chcemy odpowiednio zadbać o zdrowie naszego kota, dostarczyć mu właściwych składników odżywczych zawartych w odpowiedniej karmie, na pewno powinniśmy skupić naszą uwagę na karmach bezzbożowych. Karmy tego typu znajdziemy w sklepach zoologicznych i gabinetach weterynaryjnych.