Przejdź do treści

Co należy wiedzieć o urządzaniu kina domowego?

Wielbiciele kina z pewnością nie raz i nie dwa rozważali stworzenie kina domowego, które pozwoliłoby im na co dzień cieszyć się dobrym filmem w towarzystwie wysokiej jakości obrazu i dźwięku. Projekt takiego pokoju, choć wymaga nieco uwagi, jest możliwy także dla amatorów.

Pamiętając, że nie każdy domownik będzie miał ochotę słuchać razem z nami filmu, zadbajmy o dobrą izolację akustyczną. Istotne będzie także wybranie właściwych, dźwiękoszczelnych drzwi.
Te problemy może zlikwidować wybór odpowiedniej lokalizacji dla domowego kina – idealna będzie piwnica, w której łatwo wygospodarować odpowiednio dużo miejsca, a przy tym takie pomieszczenie będzie naturalnie niezbyt jasne, co również pasuje do wymagań małego kina. ekran

Optymalne warunki dla rozchodzenia się dźwięku można uzyskać w symetrycznym pokoju o urozmaiconej architekturze: z półkami, kanapą, fotelami, puszystym dywanem. Ścianę za głośnikami i po ich bokach należy wyłożyć materiałem pochłaniającym dźwięk, a ściana za plecami widzów nie powinna całkowicie pochłaniać dźwięku, ale w pewnym stopniu go rozpraszać.

Kolorystyka pokoju powinna być prosta, najlepiej ciemna i bez ozdób, które rozpraszałyby, przyciągając wzrok. Do tego jasne ściany odbijałyby światło. Z tego powodu okno w tym pokoju powinno być dobrze zasłonięte na czas seansu, a do malowania lepiej wybrać matowe farby. Może go również wcale nie być – ale wówczas pojawi się problem z wentylacją w pomieszczeniu.

Jeśli zamiast ekranu telewizora wolimy obraz wyświetlany z projektora, sufit powinien być ciemny. Na ścianie należy wyznaczyć biały kwadrat, a dookoła niego użyć ciemnej farby – pozwoli to jasno wyznaczyć granice naszego ekranu na ścianie i nie nie będzie niepotrzebnie ściągać naszej uwagi w czasie seansu.

Oświetlenie w domowym kinie powinno być miękkie, rozproszone; sprawdzi się tu punktowe oświetlenie nad głowami widzów, sterowane pilotem.

Jakie meble wybrać? Wygodne, w końcu planujemy korzystać z nich regularnie, nawet przez kilka godzin dziennie. Dlatego należy dobrać je pod kątem własnego komfortu. Jeśli każdy członek rodziny będzie miał swój ulubiony fotel czy sofę, pomieszczenie z pewnością nabierze przytulności. Przyda się także stolik na napoje i przekąski.

pilot  popcorn

koniec