Przejdź do treści

Choroby wywoływane przez kleszcze

Kleszcze bardzo często są nosicielami bardzo groźnych patogenów wywołujących groźne przewlekłe choroby. Najczęściej jest to borelioza. W Polsce bardzo często lekceważymy znalezienie kleszcza w naszym organizmie oraz objawy chorób przez nie wywoływane, a wczesne wykrycie ich znacznie skraca czas ich leczenia oraz zmniejsza koszta. 

Przebadanie kleszcza skraca czas ewentualnej choroby

badanie kleszczyDo najczęstszych chorób wywoływanych przez kleszcze należy borelioza. W celu wykrycia choroby należy badanie krwi, które polega na wykrywaniu przeciwciał wytwarzanych przez nasz organizm lub badanie kleszczy znalezionych w naszym ciele. Analiza taka polega na badaniu DNA kleszcza i wykryciu patogenów których nosicielem mógł być. Szybkie działanie, może znacznie skrócić czas leczenia w przypadku wykrycia u nas choroby. Badanie naszej krwi możemy przeprowadzić bez skierowania lekarza rodzinnego w każdej placówce zajmującej się badaniami diagnostycznymi, a w przypadku badań kleszcza należy go wysłać do najbliższej Stacji Epidemiologiczno Sanitarnej zajmującej się takimi badaniami. Borelioza jest najczęściej przenoszoną chorobą przez kleszcze, a jednocześnie jedną z najgroźniejszych. Naturalnym środowiskiem występowania kleszczy są  lasy liściaste, łąki oraz polany. Podstawowym działaniem przy leczeniu boreliozy są kuracje antybiotykowe rodzaj antybiotyku oraz okres jego przyjmowania w największym stopniu zależy od stopnia zaawansowania choroby, stopnia w jakim zaatakowane są narządy wewnętrzne oraz w jakim wieku jest chora osoba. 

Reasumując chodząc po lasach bądź w inny środowisku naturalnym w którym występują kleszcze należy się zabezpieczyć specjalnymi środkami przeciwko kleszczom, a w przypadku znalezienia jakiegoś w naszym ciele niezwłocznie podać go badaniom lub udać się na badania krwi do najbliższej placówki, która się tym zajmuje.