Przejdź do treści

Charakterystyka rusztowań systemowych

 

Istnieje całe mnóstwo rodzajów rusztowań, a ich klasyfikacja jest uzależniona od materiałów, z których są wykonane, sposobu budowy, oraz sposobu przenoszenia obciążeń i rodzaju stosowanego kotwiczenia. Najczęściej spotykanym rodzajem rusztowań są systemowe. Wyróżniają się znacznie większym poziomem komplikacji montażu oraz wykonania.

Czym wyróżniają się rusztowania typu systemowego?

rusztowania systemoweWyróżniają się przede wszystkim najlepszym poziomem bezpieczeństwa pracy na nich. Rusztowania systemowe są dość drogie, jednak życie i zdrowie ludzkie jest bezcenne, dlatego warto w nie zainwestować. Ponadto przy ich użyciu zwiększa się komfort wykonywanej na wysokości pracy. By ograniczyć koszt takiego rusztowania, można je wypożyczyć na określony czas. Jest to najlepsze rozwiązanie zwłaszcza w przypadku, gdy rusztowanie jest potrzebne na niedługi czas, do prywatnych celów. Częste zapotrzebowanie na rusztowania wiąże się zazwyczaj z koniecznością zakupu nowych. Cała konstrukcja tego typu rusztowania jest połączona stojakami i ryglami. Pozwalają one na połączenie poszczególnych elementów rusztowania ze sobą w równo rozmieszczonych punktach. Na kryzach znajdują się natomiast specjalne zaczepy, dzięki którym mocuje się zastrzały i rygle. Zastosowanie każdego rodzaju rusztowania wiąże się z przestrzeganiem wszystkich zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Istnieją szczególne przepisy, z którymi musi zapoznać się każdy, kto podejmuje się prac na wysokościach.

Rusztowanie może być postawione wyłącznie przez uprawnione do takich czynności osoby. Przy czym konieczne jest przestrzeganie zasad wskazanych przez producenta. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług fachowych firm, które wykonują takie prace codziennie. Posiadają oni odpowiednie dokumenty potwierdzające posiadanie właściwych kwalifikacji.