Przejdź do treści

Bezpieczne kojce dla macior

Hodowcy trzody chlewnej – szczególnie ci, którzy są właścicielami macior użytkowych starają się, aby wykotniki dla świń były jak najlepiej wyposażone oraz, aby same maciory dobrze się w nich czuły. Ale nie tylko wygoda jest konieczna. Ważne jest także bezpieczeństwo macior, oraz nowo narodzonych prosiąt.

Zakup kojca porodowego dla maciory jest bardzo dobrym pomysłem

trwały kojec porodowy dla maciorPomimo tego, że cały kojec może trochę kosztować, nie warto rezygnować z jego zakupu. Należy pamiętać, że praktycznie każda maciora to zwierzę ważące nawet kilkaset kilogramów. Jest przez to bardzo silna i może w trakcie proszenia się zrobić krzywdę własnym prosiętom, a hodowca niewiele będzie mógł zrobić, aby im pomóc. Dlatego tak ważny jest trwały kojec porodowy dla macior, który izoluje daną maciorę i sprawia, że nawet przy proszeniu się, nie stwarza ona żadnego zagrożenia. Taki kojec składa się ze specjalnej klatki porodowej, która jest jego integralną częścią. Klatka porodowa izoluje maciorę od prosiąt, ale nie prosięta od maciory. Należy pamiętać, że optymalną temperaturą dla lochy jest temperatura pomiędzy 19 – 21 stopni Celsjusza. Natomiast nowo narodzone prosięta wymagają 31 – 33 stopni Celsjusza. Często jest tak, że locha przebywa w kojcu porodowym nawet 6 tygodni, natomiast prosięta mają do niej dostęp całodobowy, lecz ich miejsce jest obok, pod lampą dogrzewającą. Są to jak najbardziej optymalne warunki do chowu trzody chlewnej, określone osobnymi przepisami dotyczącymi minimalnych warunków utrzymania świń.

Ponieważ zazwyczaj maciorę wprowadza się do kojca porodowego już na 2 tygodnie przed samym wyproszeniem i przebywa ona tam nawet 2 miesiące, taki kojec musi być wytrzymały, mocny i bezpieczny nie tylko dla niej, ale i dla prosiąt, które także przebywają w jego pobliżu.