Przejdź do treści

Bezpieczne drogi dzięki chlorku wapnia

Z racji na nie zawsze korzystny wpływ soli drogowej na otoczenie, poszukuje się coraz to nowszych rozwiązań, które równie skutecznie zapobiegałyby niebezpiecznie oblodzonym drogom i chodnikom. Na coraz większą skalę zaczyna stosować się między innymi substancje takie, jak chlorki wapnia.

Alternatywa dla soli w chlorku wapnia

chlorek wapniaUznany jako jeden z najskuteczniejszych środków roztapiających lód i śnieg, znajduje coraz częściej zastosowanie przy posypywaniu śliskich nawierzchni. Zastępuje drogową sól, która szkodzi środowisku, obuwiu oraz infrastrukturze. Chlorek wapnia, bo to o nim mowa, jest znacznie bardziej skuteczny w niskich temperaturach i przyjazny dla roślin. Aby wzmocnić jego działanie i jak najlepiej zabezpieczyć śliskie nawierzchnie stosuje się go w połączeniu z substancjami hamującymi korozję oraz z takimi, których zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej kwasowości. Związek ten występuje w postaci białych płatków lub granulek i w kontakcie z powietrzem pochłania wilgoć z otoczenia – powoduje to wytwarzanie ciepła, przez co możliwe jest roztopienie lodu. Jego skuteczne działanie występuje nawet do -30 stopni Celsjusza, czyli w znacznie zimniejszych temperaturach niż zwykła sól. Wcześniej stosowało się mieszankę z chlorku wapnia i chlorku sodu, jednak teraz coraz częściej dostrzega się pozytywy samego wykorzystywania tej pierwszej substancji. Jego przechowywanie odbywa się podobnie jak soli – najważniejsze jest, aby miejsce było zadaszone i suche, gdzie nie występuje niechciana wilgoć oraz nie może dostać się woda.

Nowe odkrycia i zastosowania wielu znanych substancji sprawiają, że można nimi zastąpić te, które są powszechne, ale niekoniecznie dobre. Jeżeli istnieje coś, co szybko i sprawnie rozpuszcza lód oraz pozostawia nawierzchnię gładką i czystą to warto to wykorzystywać. Chlorku wapnia powinno się używać znacznie częściej, aby zapewnić bezpieczeństwo na zimowych drogach.