Przejdź do treści

Azbestowe dachy

dachy

Kilkanaście lat temu, w mediach zrobiło się głośno na temat szkodliwej działalności azbestu. Azbest był wykorzystywany jako zadaszenie domów mieszkalnych. Chronił domostwa przed przeciekaniem.

Dachy w Tarczynie – obecna sytuacja

dachyOtóż, jak wynika z badań naukowców, posiadał właściwości rakotwórcze. Płyty azbestowe, które kilka lat leżały na dachu przyczyniły się do chorób nowotworowych wielu ludzi. Głównie chodzi tutaj o raka płuc. Kilka osób zachorowało w mieście Tarczyn, natomiast kilka w innym mieście. Po przeanalizowaniu przyczyn choroby, badania jednoznacznie wykazywały, że to azbest na dachu był przyczyną tej przypadłości. Ludność poinformowano o tym, aby swoje dachy sprawdzili pod kątem ryzyka związanego z obecnością azbestu. Problem polegał jednak na tym, co nimi zastąpić, aby dachy nie przeciekały. Ludzie wzięli się za remonty. W tamtych czasach widać było, jak mężczyźni na dachach ciężko pracują, smarując je smołą, albo zakładając papę. Przyczyniło się to również do pozytywnych skutków na rynku budowlanym. Otóż pojawiło się więcej osób, które chętnie zakupowały okrycia dachowe. Kolejnym problemem była utylizacja odpadu. Zamawiano specjalnych robotników, którzy wchodzili na dachy i zdejmowali z nach azbest zabierając go w odpowiednie miejsce, gdzie nie będzie miał wpływu na ludzi. Dziś można stwierdzić, że mało które dachy posiadają tego typu trujące okrycia, chyba tylko u tych nieświadomych rodzin lekceważących negatywne skutki działania azbestu.

W mojej opinii dziś jest dużo lepiej. Okrycia dachowe są dużo lepiej zbadane przez osoby, które zajmują się toksycznymi substancjami. Dziś mamy zdrowsze dachy. Świadczyć mogą o tym chociażby dachy tarczyn – dachlacz.