Przejdź do treści

Automatyczne nawadnianie w ogrodzie

Podlewanie ogrodu może okazać się pracochłonne, szczególnie jeśli posiadamy dużą ilość nasadzeń o różnych wymaganiach. Odpowiednie nawodnienie dużego ogrodu zajmuje naprawdę dużo czasu, ale jeśli chcemy zapewnić roślinom wymagane warunki do wzrostu, jest ono konieczne.

Jak dopasować system nawadniania do ogrodu?

kropelkowe systemy nawadnianiaIlość opadów atmosferycznych w naszym kraju nie jest niestety wystarczająca, aby zapewnić uprawianym przez nas roślinom odpowiednią ilość wody. Coraz częściej zdarza się, że zimy są zbyt suche, a opady śniegu niewystarczające, aby nawodnić wysuszoną glebę. Wiosna natomiast obfituje w przelotne deszcze, po których intensywne promienie słoneczne wysuszają pozostałą po nich wilgoć. Częste burze w okresie letnim również nie zapewniają nawodnienia, ponieważ są zbyt nagłe i intensywne, aby grunt przyjął tak dużą ilość wody w tak krótkim czasie. Jeśli zatem będziemy liczyć na opady atmosferyczne, szybko okaże się, że trawnik będzie świecił suchymi plackami, a rośliny zaczną więdnąć. Nawadniać można ręcznie lub też nieco łatwiej, za pomocą systemu nawadniającego rozprowadzonego po całym ogrodzie. System ten to nic innego jak rozmieszczone na powierzchni ziemi, lub na niewielkiej głębokości linie nawadniające zakończone odpowiednimi końcówkami. Mogą to być kropelkowe systemy nawadniania, czyli węże o niewielkiej średnicy rozmieszczone pomiędzy roślinami, podające wodę powoli i stopniowo, bezpośrednio do korzeni roślin. W ten sposób zapewnimy odpowiednią ilość wody roślinom na rabatach, bylinom, czy roślinom rosnącym na skalniakach. Trawniki natomiast najlepiej nawadniać za pomocą linii zakończonych zraszaczami.

Zastosowanie odpowiednich zraszaczy zapewni wymaganą ilość wody w każdym zakątku trawnika, bowiem do dyspozycji mamy zarówno zraszacze nieruchome, jak i ruchome, obracające się nawet w promieniu 360 stopni. Inny kąt pracy będą miały zraszacze w rogach ogrodu, inny na krawędziach tarasu, jeszcze inny na bocznych granicach i na środku.